Erdogan: Falemnderit për lutjet tuaja, deri më tani, 196 zjarre në pyje janë shuar

Presidenti i Turqisë njoftoi të Premten se 196 zjarre të egra janë kontrolluar që kur filluan javën e kaluar, ndërsa përpjekjet për të shuar 12 zjarret e mbetura në pesë provinca janë duke u zhvilluar.

Rexhep Tajip Erdogan u tha gazetarëve në Stamboll se 208 zjarre kanë shpërthyer në 44 provinca që nga 28 korriku. Deri më tani, 196 zjarre në pyje janë shuar dhe përpjekjet janë duke u zhvilluar për të shuar 12 zjarret e mbetur në pesë provinca, përfshirë Antalia, Mugla, Isparta , Aydin dhe Denizli, shtoi ai.

Erdogan tha se pesë helikopterë me aftësi luftimi gjatë natës të dërguara nga Ukraina po operojnë gjatë gjithë kohës për të vënë nën kontroll zjarret.

Gjithsej 56 helikopterë, 16 avionë amfibë dhe nëntë dronë po luftojnë aktualisht me flakët, vuri në dukje ai.

“Dëmet në prodhimin e bimëve dhe blegtorinë do të riparohen sa më shpejt të jetë e mundur,” siguroi ai.

Erdogan shtoi se Azerbajxhani ka dërguar mbi 600 zjarrfikës të trajnuar për të ndihmuar në luftën e vazhdueshme kundër zjarreve në pyjet në provincat jugore të vendit. Presidenti Ilham Aliyev ka premtuar të rrisë këtë numër, tha ai gjithashtu.

Duke nënvizuar se Turqia ka mobilizuar të gjitha burimet e saj për të luftuar zjarret në pyje, presidenti tha se studimet e vlerësimit të dëmit po vazhdojnë në zonat e prekura nga zjarret, raporton AA, transmeton Observeri.

Turqia me shpresë do të mbjellë një total prej 252 milion fidanë, tre fidanë për secilin qytetar turk, deri në fund të vitit si pjesë e fushatës “Frymë për të Ardhmen”, shtoi Erdogan.

Leave a Reply