Gjyshi i Goran Bregovic i ka pas dajt në Prekaz të cilët ishin Shqipëtar?

Edhe pak kane me thane qe, Goran Bregovici, gjyshin kah ana e dajeve e ka pase shqiptar, edhe qe ka kajte kur ka ndodhe masakra ne Prekaz.

Shume legjendare jane nje pjese e elites kulturore te Shqiperise. Edhe me u martu me nanen keta te arsyetojne diqysh, ose se paku vijne krushke. Kurrgjo – kurrgjo thojne qe sulmuesit jane primitiv.

Une ne asnje moment, ama ne asnje moment, nuk pajtohna me kercenime dhe sulme qe mund t’i behen kujtdo qe shkon e kendon, ose vallezon, ose dalldiset nen tingujt e muzikes se Bregovicit.

Shijet jane personale. Edhe inferioriteti perballe nje grupi tjeter etnik eshte personal. Dikush ka linde shqiptar por nuk ndihet rehat ne kete lekure, do te donte te kishte lindur gjerman, norvegjez, serb, etj. Mirepo eshte banale qe pjesen tjeter me i akuzu per nacionalizem primitiv.

E gjithe bota e di kush ishin nacionalistet primitiv. E gjithe bota e di kush heshti e kush foli kur ndodhi lufta ne Kosove. E gjithe bota po e di edhe kush shkoi ne Krime me e mbeshtet Putinin.

Mos shitni dokrra.

Tash po thojne Albini po na shtin. Op, m’thirri nje nate, e me luti per me u marre me Bregovicin. M’tha po i leme anash dallimet per shume ceshtje, e po bashkohemi ne kete teme.

Leave a Reply