Merkel pas shpërthimeve në Kabul: “Sulm dashakeq dhe i poshtër”

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të enjten se ata që nuk kanë qenë ende në gjendje të kenë qasje në fluturimet e evakuimit nga Kabuli nuk do të harrohen, duke shtuar se ministria e Jashtme gjermane është ende në negociata me talibanët.

“Ne e dimë se dritarja e mundësive po mbyllet. Dhjetëra mijëra njerëz janë shpëtuar, por dua të them përsëri sot: ne nuk do t’i harrojmë ata njerëz që nuk mund të shpëtoheshin nga ura ajrore. Përkundrazi, ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të mundësuar evakuimin e tyre tha Merkel.

Ne jemi në negociata me talibanët, duke u kryer nga ministria e jashtme, veçanërisht ambasadori [Markus] Potzel, dhe do të ketë koordinim ndërkombëtar se si të veprohet, shtoi ajo.

Duke folur gjatë një konference për shtyp në Berlin, Merkel trajtoi situatën e shpalosur në Kabul pas shpërthimeve në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai, duke e përshkruar incidentin si një “sulm dashakeq dhe të poshtër”.

Ka pasur paralajmërime për këtë që erdhi ditët e fundit dhe që tani ka ndodhur në të vërtetë është natyrisht një lajm i tmerrshëm, tha Merkel.

Ne shohim në këtë sulm këtë pasdite se rreziku është i madh dhe se kjo është një situatë me presion shumë të lartë, nën të cilën njerëzit po përpiqen të evakuojnë njerëzit dhe të mbajnë lidhjen ajrore, shtoi ajo.