Koha më e mirë për të pirë kafen e parë gjatë ditës

Kur bëhet fjalë për rutinën tuaj të mëngjesit, shanset janë që të ngriheni dhe menjëherë të ndizni aparatin tuaj për të marrë atë filxhan kafeje ndërsa filloni të lëvizni.

Sidoqoftë, sado joshëse mund të jetë, nëse doni të përfitoni sa më shumë nga ato që po shijoni, mund të dëshironi të merrni në konsideratë të pini atë filxhan të parë me kafe pak më vonë.

E keni vërejtur ndonjëherë që jeni nervoz pas asaj pirje fillestare? Kjo ka të bëjë me një reaksion kritik kimik që ndodh në trupin tuaj. Dietologia e regjistruar Tracy Lockwood Beckerman tha se kjo mund të jetë për shkak të faktit se kafeina nga kafeja juaj po përzihet me dy substanca që trupi juaj natyrshëm lëshon kur të zgjoheni: Adrenalina, një përbërje që përgatit trupin për sforcim dhe kortizoli, një hormon stresi.

Ata tashmë po bëjnë punën e rëndësishme për t’ju lehtësuar nga ciklet e gjumit dhe për t’ju ndihmuar të funksiononi ndërsa filloni ditën tuaj. Kështu që, jo vetëm që pijet me kafeinë janë të tepërta, por ato gjithashtu mund të kenë efekte anësore negative. “Ju në thelb dëshironi që kafeina në kafe të shkëlqejë si një artist solo dhe të mos ndikohet nga efektet e forta të kortizolit”, shpjegoi Lockwood Beckerman.

Për më tepër, edhe nëse nuk merrni domosdoshmërisht shqetësime nga kafeja juaj e mëngjesi , kur keni atë kafeinë të përzier me kimikate që trupi juaj tashmë prodhon, mund të ndiheni të lodhur përsëri më shpejt sesa nëse do të vendosnit gjithçka larg. E gjithë kjo do të thotë që ju do të duhet të pini më shumë kafe gjatë gjithë ditës për të marrë të njëjtin ndikim nga ajo.

Prandaj, prisni një orë apo më shumë për të pirë filxhanin tuaj të parë të kafes. Ose, nëse hani mëngjes si gjëja e parë në mëngjes, mos ngurroni ta pini, ndërsa bëheni gati për ditën tuaj ose pasi të shkoni në punë. Vetëm me këto pak rregullime në rutinën tuaj, do të jeni në gjendje të përfitoni më shumë nga filxhani juaj i kafesë – dhe të filloni mëngjesin tuaj në këmbën e djathtë. /Telegrafi/