5 arsye pse vazhdimisht ndiheni të LODHUR..!?

A i bëni shpesh vetes pyetjen: Pse ndjehem gjithmonë kaq e lodhur?

Kjo është veçanërisht e dukshme gjatë periudhave të tilla si karantina koronare, pasi që shumicën e kohës jemi në shtëpi dhe nuk harxhojmë energji, pra nga vjen kjo lodhje?

Në vijim do të shohim se cilat mund të jenë shkaqet kryesore dhe më të zakonshme të kësaj lodhje, e cila nuk është plotësisht e qartë për ju se çfarë e shkaktoi atë.

Statistikat tregojnë se lodhja mund të ketë pasoja shumë të rrezikshme
Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, rreth 15% e grave dhe 10% e burrave në Shtetet e Bashkuara përjetojnë rregullisht lodhje dhe rraskapitje. Përveç që ndikon në atë që nënkuptohet me cilësi të jetës, në përgjithësi, një lodhje e tillë mund të ketë pasoja më specifike dhe madje fatale.

Gjegjësisht, në SH.B.A., vendi ku ka statistika për pothuajse çdo temë, ka të dhëna që 1 në 25 shoferë thonë se u ndodh që të bien pas timonit të paktën një herë në muaj. Në këtë drejtim, rreth 72 mijë aksidente trafiku dhe rreth 44 mijë lëndime, nga të cilat 6000 me pasoja fatale i atribuohen pakujdesisë së drejtimit të automjetit të shkaktuar nga lodhja.

Sigurisht, zakonisht e dimë nga vjen lodhja, dalja natën vonë, një ditë dinamike pune, shikimi i filmave natën vonë ose ndërrimi i tretë third Problemi lind kur nuk dimë nga vjen lodhja jonë.

Pra, le të shohim shkaqet kryesore të fshehura të lodhjes kronike dhe mënyrat e pakta që mund të rrisim nivelet e energjisë gjatë gjithë ditës:

1) Gjumë i pamjaftueshëm
Padyshim një nga shkaqet kryesore, më të zakonshme të lodhjes kronike. Sigurisht, ju do të thoni se ky nuk është një shkak i fshehur i lodhjes, por në Shtetet e Bashkuara 1 në 3 të rritur ka një mungesë të vazhdueshme të gjumit. Kjo do të thotë që këta njerëz nuk janë as të vetëdijshëm se u mungon gjumi, por është normale që ata të flenë 3-6 orë në natë.

Çdo gjë nën 7 orë nuk është e mjaftueshme për të rriturit. Për fëmijët minimumi është 8.

Sipas institucioneve kryesore që merren me gjumin si një faktor shëndetësor, personave midis 18 dhe 60 vjeç u duhen të paktën 7 orë gjumë në natë, për funksionimin optimal të trupit.

Faktori i gjumit shpesh nënvlerësohet, por nuk është vetëm shkak i lodhjes gjatë ditës, por nëse nuk kemi gjumë të mjaftueshëm rrisim rrezikun e sëmundjeve të ndryshme si mbipesha, tensioni i lartë i gjakut, depresioni, sëmundje të ndryshme kardiovaskulare etj.

Këshilla të shkurtra për arritjen e gjumit të mjaftueshëm:
• krijoni një rutinë – përpiquni të shkoni në shtrat natën dhe të ngriheni në mëngjes në të njëjtën kohë, madje edhe në fundjavë

• Shmangni dremitjet e ditës – kjo prish gjumin e natës dhe krijon një çekuilibër

• Kufizoni kohën kur zgjoheni në shtrat – nëse keni probleme të bini në gjumë për më shumë se 10 minuta ndërsa jeni në shtrat, ngrihuni dhe uleni në errësirë ​​derisa të ndiheni sikur të flini, atëherë kthehuni në shtrat

• sigurohuni që mund ta bëni zonën e gjumit më të rehatshme

• gjumi cilësor kërkon një temperaturë pak më të ulët dhe mungesë të plotë të dritës së ulët

• Kufizoni pijet me kafeinë, alkoolin dhe cigaren

Nëse keni pagjumësi kronike, apnea obstruktive të gjumit ose ndonjë problem tjetër mjekësor në lidhje me gjumin, është më mirë të konsultoheni me një mjek

2) Dietë jo e shëndetshme
Ndiheni i lodhur, i përgjumur dhe pa energji? Ajo që është në pjatën tuaj mund të jetë një nga arsyet për këtë gjendje. Por për fat të mirë, mund të jetë edhe një nga zgjidhjet.
Ajo që hamë ka një efekt të fuqishëm në ndjenjën e përgjithshme të energjisë, dhe energjia, nga ana tjetër, ndikon në mënyrën sa efikase dhe efektive do të kryejmë të gjitha sfidat gjatë ditës.

Kështu, duke zgjedhur dhe kombinuar me mençuri kohën dhe përbërjen e vakteve dhe vakteve, ne mund ta ndihmojmë veten të shmangim ndjenjën e letargjisë dhe përgjumjes gjatë gjithë ditës. Këshillat e shkurtra në lidhje me këtë faktor do të ishin:

• Hani më shpesh, në sasi më të vogla
• pini ujë!
• Kini kujdes nga meze të lehtë dhe meze të lehtë

• Sigurohuni që të merrni mjaftueshëm vitaminë C.
• Hani më shumë bishtajore
• mëngjesi është i detyrueshëm (është mirë të hani bollgur për mëngjes më shpesh)

• Përdorni arra dhe banane për meze
• Ndaloni pijet me sheqer dhe ushqimin
• Shikoni kaloritë tuaja

3) Stili i jetesës joaktive
Kur ndihemi të lodhur, shohim ulur dhe relaksuar si përgjigjen e vetme. Por lëvizja në mënyra të ndryshme mund të jetë gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të rimarrë energjinë tonë.

Ne e dimë që kohët e fundit ka një pandemi tjetër në botë, dhe kjo është mënyra e “ulur” e jetës. Ne duhet ta marrim seriozisht nevojën natyrore të trupit për lëvizje dhe tejkalimi i lodhjes kronike është vetëm një arsye më shumë.

Një studim nga Universiteti i Athinës ofron të dhëna interesante. Gjegjësisht, hulumtimi ka treguar se ushtrimi i moderuar për 20 minuta rrit nivelet e energjisë në mënyrë të konsiderueshme më shumë sesa të qëndrosh i qetë për të njëjtën kohë.

Nëse nuk jeni aktiv për një kohë të gjatë, filloni ngadalë. Lëreni shëtitjen të jetë 10 minuta për një kohë, dhe vetëm shikoni se si rritet. Konsistenca është më e rëndësishme. Sigurisht, lloji i aktivitetit nuk ka rëndësi.

4) Stresi kronik
Shumë faktorë të ndryshëm mund të shkaktojnë stres. Stresi akut ose i çastit është një mënyrë që trupi të mbrojë veten në situata të caktuara dhe është i dobishëm, por kur bëhet kronik, stresi vetëm na krijon probleme. Madje mund të rrisë rrezikun tonë për të zhvilluar disa sëmundje fizike. Sigurisht që stresi mund të shkaktojë lodhje kronike, dhe hapi i parë drejt një zgjidhjeje është të jemi të vetëdijshëm se e kemi. Këshilla të shkurtra për tejkalimin:

• Identifikoni burimin e stresit – pa këtë hap është e pamundur ta kontrolloni atë
• monitorojë stresin
• Mësoni të thoni jo për gjërat që nuk ju pëlqejnë

• Mundohuni të shmangni situatat që e dini se do t’ju shkaktojnë stres
• flasin për problemet
• Vëzhgoni situatën nga kënde të ndryshme

• Përqendrohuni në pamjen më të madhe
• përpiquni të pranoni gjëra në të cilat nuk mund të ndikoni
• Falja është e rëndësishme

• Jini fizikisht aktiv rregullisht

5) Gjendja mjekësore
Nëse jeni i sigurt që keni një mënyrë jetese të shëndetshme, dmth ushqeheni shëndetshëm, jeni fizikisht aktiv, merreni me stresin dhe flini mjaftueshëm, dhe përsëri ndieni lodhje kronike, atëherë mbase është sëmundje.

Disa nga sëmundjet që kanë lodhje kronike dhe lodhje si simptomë janë:

• anemi
• diabeti
• depresioni

• ankthi
• sëmundjet e tiroides
• infeksione të traktit urinar

• sëmundje të zemrës
• Mungesa e vitaminave ose mineraleve
• intolerancën ndaj ushqimit

por edhe shumë sëmundje të tjera.